Portalul Tau
Referate On Line Cele mai apreciate retete culinare doar pentru tine! Orice programel de care ai nevoie! Doar pentru a nu cauta prea mult!
Referate On Line
 
Kut.Ro-Primul Motor de Cautare in Domeniile .ro

Kuta pe site Kuta pe Web   

 

 Categorii
 
   
Slideshow Slideshow
 
Noul Volvo a lansat noul model V 50 break
M Car Trading, distribuitorul general Mitsubishi în Romania, a lansat pe piaţă noul model Mitsubishi Grandis, în cadrul expoziţiei Sport & Adventure Motor Show (SAMS 2004). Compania a Forum Auto, importator general Volvo, a lansat în cadrul Salonului Adventure Motor Sport - SAMS 2004 noul model break V50, o maşină adresată atât familiilor tinere cât şi iubitorilor de călătorie, sport sau natură.
Noul Volvo V50 reprezintă aceeaşi filosofie şi îmbină aceleaşi calităţi ca şi precedentele modele station wagon din gama Volvo, însă de data aceasta, cunoscuta companie suedeze a accentuat designul - supranumit acum "pure design" - şi a alăturat un aer mult mai sportiv, astfel încât maşina să ofere motive suficiente celor care îşi doresc o imagine liberă şi tinerească .
Apectul V50 îmbină elementele interioare ale berlinei S40, lansată cu numai o lună în urmă pe piaţa românească, însă noutatea absolută este exteriorul, care surprinde prin eleganţă, hotărâre şi aerul de stabilitate şi siguranţă caracteristic modelelor din gamele superioare, precum V70. Obiectivul Volvo este vânzarea anuală a 74.000 de maşini din seria V50, caracteristicile principale pe care compania mizează fiind gradul de siguranţă sporită oferit de acest model.

Modulul de siguranţă include sistemul WHIPS (sistem de protecţie împotriva şocurilor), SIPS (sistemul de protecţie împotriva impactului lateral), la care se adaugă caroseria deformabilă controlat, aşezarea laterală a motorului, ce oferă astfel un spaţi mai larg de deformare în cadrul impactului frontal şi lăţimea mărită faţă de modelul anterior, viabilă în cazur deformărilor provocate de un impact lateral.

Pe lângă stabilitatea crescută, asigurată de sistemul de control STC sau DSTC, ABS, EBA şi suspensiile McPherson faţă şi multilink spate, noul Volvo V50 mai dispune şi de un sistem inteligent de informare a şoferului, IDIS. acesta solicită şoferului să fie mai atent când conduce, adică, spre exemplu, la depăşire sau frânare, şoferul primeşte semnale de la telefonul GSM incorporat.

Gama de motoare se remarcă, în primul rând prin noul propulsor T5, care oferă un maxim de 220 CP, având ca opţiune şi o tranmisie integrală - AWD. Alături de acesta mai sunt disponibile variantele de motorizare în 4 cilindri benzină de 125 CP şi 5 cilindri aspiraţie de 140 şi 170 CP. În versiunea diesel, V50 este echipat cu noul motor turbo common rail de 136 CP.

Preţul de pornire CIP pentru acest nou model începe de la 19.600 de euro, în varianta de motorizare 1,8 litri benzină de 125 CP, pentru a urca la 29.900 euro pentru versiunea de 2,4 litri de 170 CP şi a atinge maximul la 34.500 euro în echiparea cu propulsie T5 AWD de 220 CP.

Sursa : www.masini.ro
2004-05-21 02:12:02 Postata de dan
   
Stirile Zilei  2004-05-21 02:12:02
 
  Cum aperi Windows de virusi si hackeri
  Virusul saptamanii - Kibuv.A
  Alimentele antistres
  Versace de China
  De duminica, racire accentuata
  Asfaltul anticoruptie
  Irakienii, umiliti si dupa moarte
  Copii prefera manelele
  Solutia finala: crematoriul
  „Daca batem suntem campioni“
  Sfintii Constantin si Elena
  Andreea Marin, spre altar cu Ion Tiriac?
  "Striperul" a lovit si la finala Cupei UEFA
  Mafiot italian executat la Bucuresti
  Studentii de la Medicina si Stomatologie, in greva
  Locuri in licee
  Luiza si Daniela au distrus un mafiot si un oficial francez
  Robotii care vor "manca" asteroizi
  3.410 km parcurşi cu un litru de benzină
  Primele de asigurare auto au crescut cu peste 2% din ianuarie
   
  Ultimele stiri din -
Trimite Email cu aceasta stire
Tipareste Stire
Mai multe stiri din
· Citadinele  (2005-10-12 10:40:59)
· Masina cu cabina care se roteste  (2005-10-01 11:23:44)
· Cele mai tari masini din lume  (2005-09-30 11:10:19)
· Dacia de curse - Logan, in raliuri  (2005-08-27 11:27:52)
· Logan: Cah in Europa, OK pentru Romania  (2005-08-06 11:09:39)
· Loganul nu s-a rasturnat  (2005-08-04 10:40:15)
· Adevaratele probleme ale Loganului  (2005-08-03 10:53:36)
· Loganul, codas la siguranta  (2005-06-29 12:06:49)
· Cum se "rupe" un Enzo  (2005-06-10 11:40:01)
· Piata auto: Dealerii au probleme de pe urma cresterii bruste a vanzarilor  (2005-06-08 11:04:02)
Parteneri media :
Jurnalul National Libertatea OnLine Ziarul care spune lucrurilor pe nume Cotidianul Gardianul
   
Wallpaper Stiri Concursuri ServiciiOnLine DownloadSoft
Sms Moka Vremea JocuriOnLine Sistemul fiscal Titrari
Mail Media Programul TV Persoane fizice Wallpaper
#irc Curs Valutar Bancuri Persoane juridice Referate
BAC 2004 Linkuri utile Muzica Noutati Retete Culinare
       PHG recomanda    Adaugari noi
Cum sa adaugi un site - Termeni de utilizare - Politica de securitate - Mail us - Publica pe acest site  FreeFind.com



© Copyright reserved by PHG SOFT- 2003-2005